Elastīga darba alga kā daļa no darbinieka pieredzes

Employee experience jeb darbinieku pieredze tiek definēta kā apmierinājums no ieguvumiem ko sniedz darba vieta, ārpus darba algas un pamata labumiem, kā piemēram ikgadējais atvaļinājums, prēmijas u.c.

SmartHR rīkotā semināra ietvaros, par darbinieku pieredzi, arī Flipful dalijās atziņās, pieredzē un risinājumā, kā paaugstināt darbinieku iesaisti jeb employee engagement uzņēmumā un mazināt kadru rotāciju.

Kādas ir atziņas par Latvijas sabiedrības finanšu pratību?

Šī gada krīze, parādīja, cik tiešām cilvēki nav gatavi neplānotiem tēriņiem un finanšu izaicinājumiem. Par to liecina, vismaz Google meklētāja pieprasītākie jautājumi, kas ir saistīti ar finanšu palīdzību.

FKTK pētījums par finanšu pratību Latvijā 2019.gadā atklāja diezgan skumjus rezultātus, it īpaši tendences rāda, ka vairāk jāstrādā tieši jauniešu izglītošanā par finanšu plānošanas un uzkrājumu veidošanas jautājumiem.

Arī dati liecina, ka neskatoties uz ātro kredītu jaunieviestajiem ierobežojumiem, to apjoms ir samazinājies tikai par 10% un 2019.gadā noformēti 585 tūkstoši ātro kredītu par vidējo summu 404 eiro.

Visbeidzot, Eiropas finanšu labklajības barometrā, kas salīdzina 24 valstis pēc to iedzīvotāju spējas laikus samaksāt rēķinus, neatkarības no kredītiem, uzkrājumiem nākotnei un finanšu pratības, Latvija ierindojas 21. vietā – finanšu pratības līmenis tika novērtēts ar 20,6 punktiem no 99, ko var salīdzināt ar knapi sekmīgu skolēnu.

Kas tad ir finanšu labsajūta un kā tā ietekmē darbinieku?

Finanšu labsajūta ir drošība par rītdienu un pārliecinātība par savām finansēm. Bez raizēm apmaksāt rēķinus un lai vēl paliek pāri. Finanšu labsajūta ir, kad iestājoties neplānotiem tēriņiem, nav vajadzības domāt, kā tos apmaksāt un kur aizņemties līdzekļus.

Pētījumi liecina, ka finansiālā nestabilitāte un stress nomāc ne tikai personas pašsajūtu, bet arī darba produktivitāti (52%), kā arī veicina darbinieku mainību (30%) un prombūtni darba laikā (47%), uzskata darba devēji.

Kā veicināt darbinieku labklājību darba vietā un kā var palīdzēt elastīga darba algas izmaksa?

Rūpējoties par darbiniekiem, uzņēmumi ieviesuši dažādus labumus, kas palīdz veidot pozitīvu atmosfēru darba vietā un kopumā celt produktivitāti. No tiem daži ir:

  • Veselības apdrošināšana
  • Iemaksas pensiju 3. līmenī
  • Apmaksātie izglītošanas un kolektīvu saliedēšanas pasākumi

Viens no finanšu rīkiem, kas palīdz ieviest veselīgas attiecības ar savām finansēm ir elastīga alga, ko piedāvā Flipul. Kāpēc elastīga algas izmaksa veicina finansiālo labklājību?

Kā arī darba devēji savās labsajūtas programmās ietvēruši tādus elementus kā finanšu vadības un budžetēšanas rīkus, finanšu veselības indikatorus un pensiju kalkulatorus.

Pirmkārt, tā ir iespēja saņemt nopelnīto algu jebkurā brīdi, kad tas ir nepieciešams. Darbiniekam tas var būt ārkārtas maksājums, piemēram, par mašīnas remontu vai vizīti pie daktera. Un iespēja neaizņemties no trešām pusēm, bet izmantot savus personīgos līdzekļus, palīdzēs izvairīties no ātro kredītu “slazda”, kā arī turpmāk vēl uzmanīgāk apieties ar savām finansēm un apdomāt iespēju veikt uzkrājumus.

Otrkārt, uzticēšanās faktors no uzņēmuma puses, nododot kontroli pār savām finansēm darbiniekam. Kā arī, kā iepriekš tika minēts, stimulē darbinieku aizdomāties par uzkrājumu veikšanu un atbildīgumu.

Treškārt, atšķirībā no avansa, nauda tiek ieskaitīta algas kontā acumirklī, kas ir noderīgi, ja līdzekļi tiešām vajadzīgi te un tūlīt. Nav vajadzības saskaņot avansu, un iet cauri visam ceļam no vadītāja līdz grāmatvedībai.

Un visbeidzot, šī metode palīdz parūpēties arī par darbinieku emocionālo stāvokli. Ne katrs var atklāti pateikt, ka viņam ir radušās finansiālās problēmas un prasīt avansu to risināšanai, jo var rasties arī nevajadzīgie jautājumi par avansa izmantošanas mērķiem, savukārt, izmantojot Flipful aplikāciju, darbinieks var būt drošs, ka šāda neveikla situācija būs izbēgama, un varēs tikt galā ar savu situāciju ātrāk un efektīvi patstāvīgi.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *